http://www.hbf.lv

Izdrukāts: 25.07.2024 @ 18:42


 

Mākslinieki
Saksofons

Henks van Tvilerts

… Bahs saksofona skaņās, iespējams, būs pārsteigums, jo īpaši tādēļ, ka Bahs galu galā arī skan mazliet džeziski, reizēm - ļoti džeziski, bet tik īpaši un pat pārliecinoši…

NRC Handelsblad

…van Tvilerts noteikti ienes kaut ko īpašu Čella svītās. Pēc nelielas šaubīšanās izrādās, ka Baha Bībele lieliski sader ar baritonsaksofona smagnējo un džezisko skanējumu.

LUISTER


Henks van Tvilerts

Ja dižais Bahs dzirdētu, kā Henks van Tvilerts spēlē saksofonu, viņš nespētu turēties pretim kārdinājumam un uzrakstītu kādu īpaši viņam veltītu svītu vai koncertu.

Henks van Tvilerts, viens no Eiropas vadošajiem baritonsaksofonistiem, mācījies pie Eda Bogārda (Ed Bogaard) Amsterdamas Svēlinka konservatorijā (Sweelinck Conservatory Amsterdam).

Van Tvilerts gan mudina daudzus komponistus rakstīt skaņdarbus tieši baritona saksofonam, gan pastāvīgi paplašina savu repertuāru citādā ceļā. Nesen holandiešu firma Erasmus ir izdevusi mūziķa ieskaņotās sešas Baha čello svītas, kuras Henks van Tvilerts pirmoreiz mūzikas vēsturē pārlicis savam instrumentam. Šis unikālais ieraksts ir saksofonista daiļrades virsotne. Baha svītas van Tvilerta atskaņojumā kritiķi dēvē par atklājumu, saviļņojošu pārdzīvojumu, izcili skaistu pieredzi klausītājiem.

1979. gadā van Tvilerts kopā ar kolēģiem izveidoja slaveno Amsterdamas Saksofonu kvartetu. Šis ansamblis spēlējis miljoniem klausītāju EXPO '98 noslēguma koncertā Lisabonā. Kopā ar Holandes kamerkori kvartets piedalījies L. de Būra (Lodewijk de Boer) un K. Meijeringa (Chiel Meijering) operas "Gershwin in Blue" uzvedumā, kā arī spēlējis Ellingtona mūzikas programmā kopā ar sitaminstrumentu virtuozu Hanu Beninku (Han Bennink). Viņi uzstājušies Vācijā, Francijā, Portugālē, Indonēzijā, Krievijā, Ķīnā, Kubā un Sardīnijas salā.

Kopš 1993. gada Henks van Tvillerts koncertē arī kā solists kopā ar Amsterdamas Solistu kvintetu. Ar tā dalībniekiem viņš sagatavojis ārkārtīgi interesantas programmas. Piemēram, kopā ar vijolnieci Soņu van Bēku (Sonja van Beek) viņš iestudējis programmu “Tango” – veltījumu Astoram Piacollam, bet kopā ar vijolnieci Emiju Verheju (Emmy Verhey) - Veltījumu Eitorem Villa-Lobusam.

Nesen Henks van Tvilerts kopā ar pazīstamo portugāļu dziedātāju Karlosu do Karmo (Carlos do Carmo) ieskaņojis portugāļu fadu albūmu Saudades.

Van Tvilerts sadarbojas ar pianistu Tjako van Skie (Tjako van Schie). Viņu repertuārā ir gan mūsdienu, gan klasiskā mūzika, bet drīzumā duets gatavojas ierakstīt Rahmaņinova romanču pārlikumus saksofonam.

Henks van Tvilerts ir Amsterdamas un Porto (Portugālē) Mūzikas augstskolu profesors, sniedz meistarklases Aveiro (Portugālē) un Aostā (Itālijā). Viņš ir arī Portugāles Saksofonu orķestra diriģents.


Augusts, 2003

Koncerti:

Datums, laiks, vieta

Koncerts

Biļešu cenas

21.08.2005 plkst. 18:00
Dzintaru koncertzāle

Festivāla noslēgums - Gala Galante!

 

20.08.2003 plkst. 19:00
Dzintaru koncertzāle

Henks van Tvillerts un Inese Galante

 

© Hermaņa Brauna fonds & Nordik IT, 2002-2003