Sākumlapa     Izdrukāt

 LV    RU    EN  

Koncertu cikli un īpašas norises vietas

G.F.Hendelis – MESIJA (fragmenti)

  

mākslinieku/mākslinieci pārstāv Hermaņa Brauna FondsAndris Veismanis
Latvijas Kamerorķestris
Viesturs Jansons
mākslinieku/mākslinieci pārstāv Hermaņa Brauna FondsEvita Zālīte

Ceturtdien, 2004. gada 29. decembrī plkst. 19.00, Sv.Jāņa baznīcā

Georgs Frīdrihs Hendelis - oratorija  MESIJA (fragmenti)

Evija Martinsone (soprāns)
Sergejs Jēgers (kontrtenors)
Jānis Apeinis (bass)
Mati Turi (tenors)
Latvijas Radio koris
Kamerorķestris
Diriģents Andris Veismanis

Oratoriju Mesija Hendelis sāka komponēt 1741.gada 22.augustā Dublinā un uzrakstīja neticami ātri. Jau 14.septembrī tā bija pabeigta. Ar milzu panākumiem oratorija tika pirmatskaņota Dublinā 1742.gada 13.aprīlī. Interesanti ir tas, ka britu mīlestība uz Hendeļa oratorijām ir saglabājusies līdz pat mūsdienām. Tās atskaņo nozīmīgākajās kristiešu svētku dienās, un slaveno kori Aleluja no Mesijas  tauta uztver teju kā nacionālo himnu.

Nav šaubu, ka Mesija ir vispazīstamākā no Hendeļa oratorijām. Turklāt liktenis bija lēmis tā, ka  šis skaņdarbs izrādījās  pēdējais, kura atskaņojumā pats Hendelis piedalījās kā ērģelnieks. Tas bija 1759.gadā, īsu brīdi pirms viņa nāves.

Oratorija  Mesija ir sacerēta ar Bībeles praviešu tekstiem, kas sludina Kristus drīzo atnākšanu. Tas ir viens no vismajestātiskākajiem un triumfālākajiem skaņdarbiem mūzikas vēsturē.. Tajā viss, kas nomāc un baida cilvēku – sāpes, grūtības un  bēdas, ir tikai fons, toties viss, kas priecē un dod cerību – vienotības jūtas, nesatricināmā ticība un paša cilvēka bezgalīgo spēju sajūta, paradīts spēcīgi, tēlaini un ļoti pārliecinoši.

Tāpat kā Bahs, Hendelis pievēršas Kristum (vārds mesija nozīmē  glābējs). Bet atšķirībā no Baha, kurš pastāvīgi domāja par Kristus ciešanām, Hendelim tuvāka ir Kristus piedzimšanas un augšāmcelšanas tēma. Kad viņš vēsta par Kristus piedzimšanu, mūzika ir gaismas un maiguma pilna, bet, kad vēstīts tiek  par augšāmcelšanos un Kristus otro atnākšanu, kora un orķestra skanējums pārsteidz ar krāsainību un svētsvinīgu spēku. Šī mūzika ir  patiesi kosmiskas enerģijas un cilvēkus garīgi vienojoša prieka pilna.


Koncerts notiek:

Datums, laiks, vieta

Koncerts

Biļešu cenas

29.12.2005 plkst. 19:00
Rīgas Doms

G.F.Hendelis – MESIJA (fragmenti)
Majestātiskā drāma par cilvēces glābšanu. Latvijas Radio koris, solisti, kamerorķestris, diriģents Andris Veismanis

 

Apskatīties pasūtījumu vēsturi
Jūsu e-pasts:

© Hermaņa Brauna fonds | Izstrādāts Profero, 2002-2011