http://www.hbf.lv

Izdrukāts: 19.06.2024 @ 05:00


 

Koncertu cikli un īpašas norises vietas

Sv. Cecīlijas svētki
Henrijs Pērsels, Šarls Guno

  

mākslinieku/mākslinieci pārstāv Hermaņa Brauna FondsAndris Veismanis
Latvijas Kamerorķestris
Valsts Akadēmiskais koris "Latvija"
Viesturs Jansons
mākslinieku/mākslinieci pārstāv Hermaņa Brauna FondsInga Kalna
Māris Sirmais

Sergejs Jēgers (kontrtenors) Jānis Šipkēvics (kontrtenors) Andris Gailis (baritons) Ivars Cinkuss (baritons)

Sv.Cecīlijas svētki
Mūzikas un mūziķu patroneses Svētās Cecīlijas dienai veltīts koncerts

Programmā:
Henrijs Pērsels - Oda Svētajai Cecīlijai
Šarls Guno - Mesa Svētajai Cecīlijai

Rīgai ir daudz senu un slavenu tradīciju, taču mēs vēlamies tām pievienot jaunu - Svētās Cecīlijas svētkus novembra pēdējā dekādē. Ik gadu šai laikā mēs kopā ar Latvijas un ārzemju mūziķiem ceram sagatavot koncertu, iekļaujot tā programmā visu laikmetu un dažādu stilu svinīgus skaņdarbus, kas veltīti Svētajai Cecīlijai.

Leģenda par Svēto Cecīliju, kas mirusi mocekles nāvē, ir plaši pazīstama Rietumos. Svētā Cecīlija dzīvoja III gadsimtā, viņa bija cēlusies no Romas aristokrātiskās Cecīliju dzimtas un saderināta ar pagānu Valeriānu, kurš solīja pieņemt kristietību un nelauzt savas līgavas Dievam doto šķīstības zvērestu. Pēc kāzām Valeriānu un viņa brāli Tiburciju kristīja pāvests Urbāns Otrais, bet vēlāk kristietības vajātāji abiem brāļiem nocirta galvas. Cecīliju tie mēģināja nožņaugt, bet viņa izglābās no nāves. Arī bendes cirvis bija bezspēcīgs - no cirstajām brūcēm Cecīlija nomira pēc trīs dienu mocībām. Kopš 545.gada pasaule svin viņas piemiņas dienu 22.novembrī.

Kopš XV-XVI gadsimta Svēto Cecīliju parasti attēlo ar ērģelēm (dažkārt arī ar vijoli vai ar citiem mūzikas instrumentiem), ar palmas zaru, kā arī ķerubu un citu svēto ielokā. Cecīlija ir baznīcas mūzikas, koristu, dzejnieku, mūziķu, dziedātāju, mūzikas instrumentu meistaru un ērģeļu meistaru patronese. Šo patronātu viņa saņēmusi pārpratuma dēļ. Vārdi, kuros tēlotas kāzu mūzikas svinīgās skaņas un kas tika raisījuši Cecīlijas iekšējo lūgšanas ekstāzi, ienāca svētku antifonā, tādēļ viņa kļuvusi par baznīcas mūzikas aizbildni.

1584.gadā toreiz tikko nodibinātā Romas Mūzikas akadēmija izvelējās Svēto Cecīliju par savu patronesi. Kopš tā laika viņa tiek godāta par mūzikas aizbildni. Šodien Svētās Cecīlijas mūzikas biedrības un asociācijas pastāv visā pasaulē.


Koncerts notiek:

Datums, laiks, vieta

Koncerts

Biļešu cenas

21.11.2002 plkst. 19:00
Latvijas Nacionālā opera

Sv. Cecīlijas svētki
Rīgai ir daudz senu un slavenu tradīciju, taču mēs vēlamies tām pievienot jaunu - Svētās Cecīlijas svētkus.

 

© Hermaņa Brauna fonds & Nordik IT, 2002-2003