Dzīvā leģenda
Trešdien, 2011. gada 30. novembrī pl. 19.00
Lielajā ģildē
TOKYO STRING QUARTET (Tokijas stīgu kvartets, ASV)
Mārtins Bīvers (Martin Beaver) - 1.vijole
Kikuei Ikeda (Kikuei Ikeda) - 2.vijole
Kazuhide Isomura (Kazuhide Isomura) - alts
Klaivs Grīnsmits (Clive Greensmith) - čells
Programmā Haidns, Bēthovens, Hindemits
Ja Tokijas Stīgu kvartets nav labākais kamermūzikas ansamblis pasaulē, tad grūti iedomāties, kurš tas varētu būt!
The Washington Post
Tokijas Stīgu kvartets tiek uzskatīts par vienu no pasaules augstākās klases kamermūzikas ansambļiem. Un rīdziniekiem ir bijusi iespēja par to pārliecināties kvarteta uzstāšanās Rīgā guva lielus panākumus. Un lūk, leģendārais ansamblis atkal brauc pie mums.
Kvarteta dalībnieku meistarība ir satriecoša. Taču ansambļa skanējums ir fantastiski skaists arī tādēļ, ka mūziķi spēlē tā saucamo Paganīni instrumentu kvartetu. Tie ir Stradivāri darināti, izcili instrumenti, kas piederējuši pašam Nikolo Paganīni. Tokijas Stīgu kvartets saņēmis šos instrumentus no Nippon Mūzikas fonda 1995.gadā, kas, savukārt, tos nopircis no Corcoran Mākslas galerijas Vašingtonā.
Šī izcilā stīgu ansambļa vēsture sakņojas Toho Mūzikas skolā Tokijā, kur tā dalībniekus būtiski ietekmēja profesors Hideo Saito. Jaunie mūziķi, kuri vēlāk kļūs par Tokijas Stīgu kvarteta pirmā sastāva dibinātājiem, devās uz Ameriku, lai turpinātu mācības. Oficiāli kvartets tika izveidots 1969.gadā Džuljarda Mūzikas skolā, un jau pavisam drīz tas ieguva savas pirmās konkursu balvas ASV un Eiropā. Toreiz arī tika noslēgts ekskluzīvs līgums ar skaņu ierakstu firmu Deutsche Grammophon, kas apliecināja kvarteta augsto statusu.
Šodien kvartetā spēlē viens no tā dibinātājiem altists Kazuhide Isomura, otrais vijolnieks Kakuei Ikeda, kurš strādā ansamblī kopš 1974.gada, Londonas Karaliskā filharmoniskā orķestra čellu grupas bijušais koncertmeistars čellists Klaivs Grīnsmits (ansamblī kopš 1999.gada) un pirmais vijolnieks Mārtins Bīvers, kurš pārējiem pievienojās 2002.gadā.
Tokijas Stīgu kvartets uzstājas ASV Ņujorkā (Carnegie Hall un citās koncertzālēs), Bostonā, Atlantā, Filadelfijā, Pitsburgā
Kvarteta koncerti notiek Milānā, Parīzē, Amsterdamā, Pekinā, Sidnejā, Stambulā, Toronto, Lisabonā, Valensijā, Madridē, Londonā, Ļubļanā, Berlīnē, Dižonā
2001.gadā Tokijas Stīgu kvartets īstenoja unikālu projektu, atskaņojot visus Johannesa Brāmsa stīgu kvartetus un citus viņa kameropusus stīgām, programmās tiem blakus liekot četrus mūsdienu komponistiem pasūtinātus skaņdarbus. Katra jaundarba pirmatskaņojums notika attiecīgā autora dzimtenē, proti ASV (Joan Tower), Spanijā (José Luis Turina), Itālijā (Fabio Vacchi) un Japānā (Hikaru Hayashi). Kvartets turpināja savu drosmīgo ideju prestižās Nīderlandes, Vācijas, Ungārijas, Beļģijas, Itālijas, Spānijas, Francijas un Šveices koncertzālēs, vienā programmā apvienojot klasiskus stīgu kvartetus ar Debisī, Janāčeka, Takemicu, Vēberna un Cemlinska skaņdarbiem.
Tokijas Stīgu kvartets ir ieskaņojis vairāk nekā 40 kompaktdisku tādās ierakstu firmās kā BMG/RCA, Victor Red Seal, Angel-EMI, CBS Masterworks, Deutsche Grammophon, Vox Cum Laude. Šie ieraksti ir īsti stūrakmeņi kvartetu atskaņojumu vēsturē. To vidū ir visi Bēthovena, Šūberta un Bartoka kvarteti. Brāmsa, Debisī, Dvoržāka, Haidna, Mocarta, Ravela un Šūberta kvartetu ieraksti saņēmuši Grand Prix du Disque Montreux, Best Chamber Music recording of the Year, žurnālu Stereo Review un Gramophone balvas, kā arī septiņas nominācijas Grammy balvai.
Tokijas Stīgu kvarteta dalībnieki atrod laiku arī pedagoģiskajam darbam. Akadēmiskā mācību gada laikā viņi pasniedz Jēlas universitātē, bet vasarās prestižajā Norfolkas Kamermūzikas festivālā. Kvartets sniedz arī meistarklases visā Ziemeļamerikā.
2011./2012. sezonā kvartets uzstāsies Kanādā, Amerikas Savienotajās valstīs (piemērām, Ņujorkā tas uzsāks divu gadu koncertciklu ar Bartoka un Haidna kvartetiem) un Eiropā (Ķelnē, Kopenhāgenā, Londonā, Parīzē, Milānā, Madridē). Ansamblis sniegs koncertus arī Armēnijā, Latvijā un Polijā. Un pirmoreiz tas spēlēs Maskavas Puškina Mākslas muzejā.