Lisztomania
Otrdien, 2011. gada 15. novembrī pl. 19.00
Lielajā Ģildē
Listomānija GALA koncerts
Spēlē triju Lista Starptautisko pianistu konkursu (2011) Grand Prix ieguvēji
Aleksandrs Ullmans (Alexander Ullman, Lielbritānija, Budapeštas Lista Starptautiskā pianistu konkursa uzvarētājs)
Masataka Goto (Japāna, Utrehtas Lista Starptautiskā pianistu konkursa uzvarētājs)
Gābors Farkašs (Gábor Farkas, Ungārija, Veimāras Lista Starptautiskā pianistu konkursa uzvarētājs)
Programmā Ferenca Lista mūzika: Ungāru rapsodijas, parafrāzes par Verdi, Rosīni un Bellīni operu tēmām, Lielās etīdes, skaņdarbi no cikla Ceļojumu gadi un citi klavierdarbi
Lists savulaik tika atzinies, ka klavieres viņam ir tas pats, kas jūrniekam viņa fregate un arābam viņa zirgs . Viņš dēvēja klavieres par savu alter ego, savu valodu un savu dzīvi. 1841.gadā kāds laikraksta The Musical World kritiķis rakstīja: Lists ir mūzikas spozmes ziemeļblāzma, pērkondārdošu harmoniju Niagāra. Savukārt pasaku meistars un burvis Hanss Kristiāns Andersens pēc kāda Lista koncerta sacīja: Viņš ir kā cietējs dēmons, kuram pie klavierēm ir jāatbrīvo sava dvēsele.
Šķiet, ka jaunie mākslinieki, kuri atbrauks uz Rīgu, lai kopā ar mums svinētu Lista jubileju, viņa mūzikai klāt liks arī kaut ko no sevis.
Anglim Aleksandram Ullmanam ir tikai 20 gadi, tomēr viņš jau ir paspējis uzvarēt vairākos starptautiskos konkursos, un uzstāties prestižākajās Lielbritānijas koncertzālēs tādās kā Queen Elizabeth Hall, Wigmore Hall, Cadogan Hall, St. Martin in the Fields, the Sage Theatre in Gateshead, Purcell Room, kā arī sniedzis koncertu Clarence House zālē Velsas prinča klātbūtnē. Šobrīd viņš mācās Filadelfijā, ir slavenā Kērtisa Mūzikas institūta students (viens no viņa skolotājiem ir Ignāts Solžeņicins), iekaro ASV, un tas viņam izdodas.
Japāņu pianists Masataka Goto šogad aprīlī kļuva par Utrehtas Lista Starptautiskā pianistu konkursa Grand Prix ieguvēju, kā arī saņēma Van Lanschot Bankiers Audience un Jauniešu žūrijas balvu. Konkursa žūrija uz karstām pēdām nodēvēja viņu par jaunu samuraju, kurš aizstāv mūzikas godu. Masatakas Goto dzīvē Lists ir īpašs komponists. Pats pianists teic, ka viņš absorbē Lista lirikas bagātību, tās nacionālo jēgu un tādēļ šai mūzikā jūtas ļoti dabiski. Vēl būdams students, Masataka Goto jau ir slavenība. 2004. gadā viņš tika pie savas pirmās balvas Japānas Klavierspēles pasniedzēju Nacionālās asociācijas konkursā, bet 2005. gadā kļuva par Ennio Porrīno pianistu konkursa pirmās prēmijas laureātu Kaljāri (Itālijā). Viņš ir uzstājies daudzās Eiropas galvaspilsētās un koncertējis Amerikas Savienotajās valstīs. Šobrīd viņam kā Lista konkursa uzvarētājam ir pasaules koncertturneja. Jau nākamajā dienā pēc konkursa fināla viņš uzstājās slavenajā Amsterdamas Concertgebouw koncertzāle. Turnejas laikā viņu jau ir dzirdējuši un dzirdēs klausītāji Krievijā, Polijā, Latvijā, Lietuvā, ASV, Indonēzijā, Ķīnā, Itālijā un, protams, arī Japānā.
Ungārs Gābors Farkašs ir vecākais mūsu jauno listomānu sarakstā. Viņam, daudzu starptautisko konkursu laureātam, ir 30 gadi. Viņš ir Budapeštas Lista Mūzikas akadēmijas absolvents ar maģistra grādu un šobrīd ar panākumiem daudz koncertē Eiropā un Āzijā. Nesen viņš saņēma Pro Europe un Ferenc Liszt stipendijas Budapeštā un kļuva par European Cultural Foundation stipendiātu Strasbūrā. 2009. gadā viņa debijas disks ar romantisko nosaukumu Vakars kopā ar Listu (Warner Music izdots) tika apbalvots ar Starptautiskās Ferenca Lista biedrības Grand Prix kā gada labākais ieraksts. Bet 2011. gada janvārī, kad Budapeštā oficiāli tika atklāts Lista gads, tieši Gābors Farkašs spēlēja Mākslas pilī kopā ar Nacionālo filharmonisko orķestri. Šis koncerts jau ir iemūžināts kompaktdiska formātā, un to klajā laidusi ierakstu firma Warner Music.