Salīdzinājumā ar Listu visi pianisti ir mazi bērni.
Antons Rubinšteins
Piektdien, 2011.gada 21. janvārī, pl. 19.00
Lielajā ģildē
Ferenca Lista kamerorķestris (Ungārija)
Janošs Rolla (pirmā vijole)
Programma Mendelszons, Dvoržāks, Bartoks, Lists-Volfs
2011. gadā visa pasaule svin dižā pianista un komponista Ferenca Lista 200-gadi. Ar Lista kamerorķestra koncertu Hermaņa Brauna fonds atklāj savu Listomāniju, aicinot tajā piedalīties izcilus mūziķus. Viņu vidū ir pianisti Vestards Šimkus (30.janvārī) un Serhio Tjempo (6. martā). Festivālā Summertime uzstāsies kāds mums vēl nezināms pianists tas, kurš šogad iegūs Grand Prix Utrehtas Lista starptautiskajā konkursā.Rudenīdzirdēsim galā koncertu, kurā piedalīsies šīgada Utrehtas, Veimāras un Budapeštas Lista starptautisko konkursu pirmo prēmiju laureāti. Irina Dolženko un Inna Davidova atskaņos Lista dziesmas. Un par īpašu notikumu kļūs Mūzas Rubackītes koncerts, kurā skanēs Lista klaviercikls Klejojumu gadi.
Ferenca Lista kamerorķestri 1963.gadā izveidoja Budapeštas Lista Mūzikas akadēmijas absolventi. Kaut arī Lists nav neko komponējis stīgu instrumentiem, orķestris tomēr izvelējās savam nosaukumam viņa vārdu, jo visiem tas saistās ar Ungāriju.
Šobrīd tas ir viens no slavenākajiem kamerorķestriem pasaulē, kuram ir ne vien sava seja, bet arī savs skanējums. Viņi elpo kopā ar mūziku, tā teic kritiķi.
Orķestrī spēlē16 stīdzinieki, kuru ansamblis tiek papildināts ar klavesīnu un,kad to prasa partitūra, arī ar citiem instrumentiem.
Orķestra pirmais mākslinieciskais vadītājs bija Friģešs Šandors, kuru pēc viņa nāves 1979. gadā nomainīja Janošs Rolla. Mūziķi reti uzstājas kopā ar diriģentiem. Arī Janošs Rolla nestājas pie pults viņš ir orķestra koncermeistars, tā pirmā vijole un līderis.
Lista kamerorķestra repertuārā ir visu laikmetu mūzika. Tas ir ieskaņojis vairāk nekā 200 disku tādās ierakstu firmās kā Sony Classical, CBS, Teldec, EMI,Erato, Denon, Hungaroton. Orķestris ir apbalvots ar Grand Prix Académie de Disque Parīzē un ar daudzām balvām savā dzimtenē.
Orķestris uzstājas tādās prestižās koncertzālēs kā Carnegie Hall Ņujorkā, Sidnejas opera, Tokijas Suntory Hall, Théâtre de la Ville Parīzē, Concertgebouw Amsterdamā. Tas ir koncertējis visā pasaulē un piedalījies visos nozīmīgākajos festivālos, sadarbojoties ar tādiem meistariem kā Svjatoslavs Rihters, Heincs Holligers, sers Jehudi Menuhins, Ādams Fišers, Izaks Sterns, Marta Argeriča, Šlomo Mincs, Midori, Rudžjēro Raimondi, Edīte Gruberova... Visas karjeras laikā man reti ir nācies piedzīvot tik lielu māksliniecisku baudījumu un draudzības siltumu... Neaizmirsīšu viņu uzticību mūzikai un to, cik grūti man bija pacelties līdz viņu līmenim, tā Izaks Sterns.