Pagājušajā gadsimtā, laikā starp diviem kariem, elegancē un greznībā Bukareste konkurēja ar Berlīni un Parīzi. Bukarestes Operas teātris tika uzskatīts par vienu no Eiropas pērlēm, bet naktsdzīve šajā brīnumainajā pilsētā, kas atrodas Rietumu un Austrumu ceļu krustojumā, bija daudzveidīga un izsmalcināta. Cik daudzu slavenu mākslinieku vārdi ar to bija saistīti! Cik daudz krievu dziedātāju, emigrējuši no Padomju Krievijas, atrada darbu un kļuva slaveni uz daudzo Bukarestes kazino un kabareju skatuvēm. Aleksandrs Vertinskis dziedāja restorānā Alkazārs, viņa mācekle Alla Bajanova toreiz vēl tikai sāka savu spožo ceļu, bet Pjotrs Leščenko te atstāja tik redzamas pēdas, ka dažās enciklopēdijās viņš tiek dēvēts par krievu izcelsmes rumāņu dziedātāju.
30.-tajos gados Bukaresti pārņēma tango vilnis. Sniedz man savas lūpas, es tās noskūpstīšu, dziedāja rumāņu tenors Žans Moskopols. Uz latīņamerikāņu pamata apvienojoties Balkānu temperamentam, dedzīgajam čigānu spraigumam, franču smalkumam, vācu jūtīgumam un melanholijai, dzima rumāņu tango kaut kas pavisam īpašs šīs slavenās dejas žanrā.
Sociālisms oficiāli aizliedza tango, pasludinot to par amorālu deju. Daudziem tango atskaņotājiem nācās emigrēt. Šķita, ka Bukarestē tango ir apklusis uz visiem laikiem. Taču nu tas atkal atdzimst, pateicoties izcilajai dziedatājai Vanai Katalīnai Kizu. Kopš bērnības viņa klausījās šīs mūzikas ierakstus vecās skaņuplatēs un to iemīļoja. Vana Katalīna sāka uzstāties 2000.gadā, dziedot Balkānu čigānu mūziku. 2007.gadā viņa debitēja Berlīnē ar īpašu programmu BUCHAREST TANGO, dziedot gan reti dzirdētus 30.-to gadu rumāņu tango, gan traģiskās dīvas, par rumāņu Edīti Piafu dēvētās rumāņu klasiskās folkloras izpildītājas Marijas Tanases balādes. Gadu vēlāk šo programmu Vana Katalīna iemūžināja diskā, kas negaidīti kļuva ļoti populārs visā Eiropā.
Sniedz man savas lūpasmēs atkal dzirdam šo melodiju, tikpat skaistu un dzīvu kā pirms 80 gadiem. Vanas Katalīnas Kizu reibinošā balss, tumša un samtaina, atklāj mums rumāņu tango pasauli. Savukārt, viņas instrumentālais ansamblis no vijoles līdz cimbalai spēlē ugunīgas rumāņu dejas.