http://www.hbf.lv

Izdrukāts: 18.07.2024 @ 09:10


 

Koncertu cikli un īpašas norises vietas

Henks van Tvillerts un Inese Galante

mākslinieku/mākslinieci pārstāv Hermaņa Brauna FondsHenks van Tvilerts
Inese Galante

Šīs neparastās programmas pirmatskaņojums ir noticis Amsterdamas slavenajā CONCERTGEBOUW koncertzālē…

Blūzam tuvās sirsnīgās portugāļu fadu dziesmas un ugunīgi kaislīgie Piacollas tango ritmi līdzās nopietnajām Baha čello svītām, arī Albinoni Adagio un baroka laikmeta pērles… Augusta vakarā, kad no samtainajām debesīm zvaigznes krīt tieši jūrā, Inese Galante un viens no vadošajiem Eiropas saksofonistiem holandietis Henks van Tvilerts sola publikai gūt jaunu prieku no jau pazīstamas un iemīļotas mūzikas.


… Bahs saksofona skaņās, iespējams, būs pārsteigums, jo īpaši tādēļ, ka Bahs galu galā arī skan mazliet džeziski, reizēm - ļoti džeziski, bet tik īpaši un pat pārliecinoši…

NRC Handelsblad

…van Tvilerts noteikti ienes kaut ko īpašu Čella svītās. Pēc nelielas šaubīšanās izrādās, ka Baha Bībele lieliski sader ar baritonsaksofona smagnējo un džezisko skanējumu.

LUISTER


Henks van Tvilerts

Ja dižais Bahs dzirdētu, kā Henks van Tvilerts spēlē saksofonu, viņš nespētu turēties pretim kārdinājumam un uzrakstītu kādu īpaši viņam veltītu svītu vai koncertu.

Henks van Tvilerts, viens no Eiropas vadošajiem baritonsaksofonistiem, mācījies pie Eda Bogārda (Ed Bogaard) Amsterdamas Svēlinka konservatorijā (Sweelinck Conservatory Amsterdam).

Van Tvilerts gan mudina daudzus komponistus rakstīt skaņdarbus tieši baritona saksofonam, gan pastāvīgi paplašina savu repertuāru citādā ceļā. Nesen holandiešu firma Erasmus ir izdevusi mūziķa ieskaņotās sešas Baha čello svītas, kuras Henks van Tvilerts pirmoreiz mūzikas vēsturē pārlicis savam instrumentam. Šis unikālais ieraksts ir saksofonista daiļrades virsotne. Baha svītas van Tvilerta atskaņojumā kritiķi dēvē par atklājumu, saviļņojošu pārdzīvojumu, izcili skaistu pieredzi klausītājiem.

1979. gadā van Tvilerts kopā ar kolēģiem izveidoja slaveno Amsterdamas Saksofonu kvartetu. Šis ansamblis spēlējis miljoniem klausītāju EXPO '98 noslēguma koncertā Lisabonā. Kopā ar Holandes kamerkori kvartets piedalījies L. de Būra (Lodewijk de Boer) un K. Meijeringa (Chiel Meijering) operas "Gershwin in Blue" uzvedumā, kā arī spēlējis Ellingtona mūzikas programmā kopā ar sitaminstrumentu virtuozu Hanu Beninku (Han Bennink). Viņi uzstājušies Vācijā, Francijā, Portugālē, Indonēzijā, Krievijā, Ķīnā, Kubā un Sardīnijas salā.

Kopš 1993. gada Henks van Tvillerts koncertē arī kā solists kopā ar Amsterdamas Solistu kvintetu. Ar tā dalībniekiem viņš sagatavojis ārkārtīgi interesantas programmas. Piemēram, kopā ar vijolnieci Soņu van Bēku (Sonja van Beek) viņš iestudējis programmu “Tango” – veltījumu Astoram Piacollam, bet kopā ar vijolnieci Emiju Verheju (Emmy Verhey) - Veltījumu Eitorem Villa-Lobusam.

Nesen Henks van Tvilerts kopā ar pazīstamo portugāļu dziedātāju Karlosu do Karmo (Carlos do Carmo) ieskaņojis portugāļu fadu albūmu Saudades.

Van Tvilerts sadarbojas ar pianistu Tjako van Skie (Tjako van Schie). Viņu repertuārā ir gan mūsdienu, gan klasiskā mūzika, bet drīzumā duets gatavojas ierakstīt Rahmaņinova romanču pārlikumus saksofonam.

Henks van Tvilerts ir Amsterdamas un Porto (Portugālē) Mūzikas augstskolu profesors, sniedz meistarklases Aveiro (Portugālē) un Aostā (Itālijā). Viņš ir arī Portugāles Saksofonu orķestra diriģents.


 

Inese Galante dzimusi Rīgā. Latvijas Mūzikas akadēmijā beigusi Ludmilas Braunas vokālās mākslas klasi. 1982. gadā kļuva par Latvijas Nacionālās operas solisti. Kopš 1991. gada dzīvo Vācijā, kur līdz 1999. gadam bija Manheimas operas un Diseldorfas Deutsche Opera im Rhein operas soliste. Patreiz viņa ir brīvmaksliniece.

I. Galante dzied lielākajos Vācijas, Francijas, ASV, Izraēlas operteātros, kā arī prestižākajās Nīderlandes, Lielbritānijas, Šveices, Beļģijas, Luksemburgas. Austrālijas, Holandes (koncerts Roterdamā kopā ar Hosē Karerasu 2001. gadā) koncertzālēs. Īpāši viņa ir mīlēta Anglijā (solo koncerts Wigmore Hall Londonā 1999. gadā, labdarības solo koncerts Kengsington Palace Londonā 2001. gadā, uz kuru mākslinieci bija uzaicinājusi karaliskā ģimene).

Viņas CD Debut Nīderlandē ieguvis gan Zelta (1999), gan Platīna disku (2001) – ir pārdoti 25 000 eksemplāru. BBC Klasiskās mūzikas nominācijā I. Galantes CD Arietta atzīts par labāko (2000). Britu ierakstu firma Cąmpion Records, kas laidusi klajā jau astoņus I. Galantes diskus, dziedātāju uzskata par savu zvaigzni. Tikko ir iznācis jauns dziedātājas albūms, kurā ieskaņotas ārijas no Verdi operām.

2001. gadā Inese Galante uzstājusies solokoncertos Maskavas Kremļa Ieroču palātā (kopā ar pianisti Innu Davidovu). 2002. gadā viņa debitējusi Krievijas Lielajā teātrī Adrianas lomā Čilea operā “Adriana Lekuvrēra”. 2003. gadā viņa ar lieliem panākumiem debitēja Aīdas lomā Latvijas Nacionālās operas izrādē un LNO viesizrādēs Maskavā.

Dziedones tuvākie plāni ir saistīti ar Aīdas lomu Edinburgā un ar jaunas lomas sagatavošanu - tā būs Liza P. Čaikovska operā “Pīķa dāma”


Portugāļu fadu saknes ir atrodamas Eiropas viduslaikos. Tiek uzskatīts, ka fadu mūzikā un dziesmās ir spilgti izteiktas cilvēka jūtas saudades, kas portugāļu valodā nozīme ilgas pēc neatgriezeniski aizgājušā un nesasniedzamā. “Tas, ko šī mūzika rāda, ir drīzāk rētas, nevis brūces”, - tā saka fadu izpildītāji, kuri citu dziedātāju vidū izceļas ar īpaši skaistām balsīm, kuras spēj atklāt visas skumju un dzīves dramatisma nianses.


Koncerts notiek:

Datums, laiks, vieta

Koncerts

Biļešu cenas

20.08.2003 plkst. 19:00
Dzintaru koncertzāle

Henks van Tvillerts un Inese Galante
Pasaulē pazīstamais holandiešu saksafonists Henks van Tvilerts duetā ar Inesi Galanti - divas apburošas balsis, kas savijas vienā izpildījumā. Šīs vasaras koncerts, kas ir jādzird. Tā pirmatskaņojums notika slavenajā CONCERTGEBOUW Amsterdamā.

 

© Hermaņa Brauna fonds & Nordik IT, 2002-2003