Džeza gardēžiem
Pirmdien, 2007.gada 3. decembrī pl.20.00
Latvijas Nacionālajā operā
JAZZ-TANGO
RIŠĀRS GALLJANO (Richard Galliano, akordeons, Francija) un TANGARIA
Sebastjēns Sirels (Sebastien Surel, vijole, Francija)
Rafaels Mehjass (Rafael Mejias, sitaminstrumenti, Venecuēla)
Filips Ārtss (Philipp Aerts, bass, Beļģija)
Šī mūzika ir itāļu melodiskuma, franču asprātības un Latīņamerikas drive sakausējums.
Mizete (musette) ir dzimusi Parīzē. Tango ir Buenosairesas bērns. Džeza akordeonists Rišārs Galljano, iemīlējies Astora Pjacolas tango, mizetes žanram ir dāvājis tango spēju saraudināt publiku. Taču, neraugoties uz dramatismu, šī mūzika ir gaisīga un viegla.
Galljano ir dzimis Kannās. Pirmās klavieru un akordeona spēles stundas viņam pasniedza tēvs. Vēlāk viņš ar izcilību pabeidza Nicas konservatoriju. Jaunībā Galljano piedalījās starptautiskos akordeonistu konkursos un kļuva pazīstams kā Baha, Čaikovska un Gēršvina mūzikas interprets. Jau toreiz viņš saņēma pirmās balvas Trophée Mondial (Valensijā un Kalē) un Republikas Prezidenta Pirmo balvu (1968).
1973.gadā Galljano apmetās uz dzīvi Parīzē, kur sadarbojās ar tādam franču dziesmas zvaigznēm kā Žaks Brels, Barbara, Seržs Redžanī, Seržs Gensbūrs, Šarls Aznavūrs, Žiljeta Greko, Žoržs Mustakī, Īvs Montāns, Klods Nugaro
1983.gadā Astors Pjacolla uzaicināja jauno mākslinieku spēlēt bandoneonu teātra Comédie Française izrādē Sapnis vasaras naktī pēc Šekspīra lugas, kurai Pjacolla bija uzrakstījis oriģinālmūziku. Draudzība ar dižo Pjacollu turpinājās līdz pat meistara nāvei 1992.gadā. Šī tikšanās kļuva par svarīgāko attīstības posmu Galljano karjerā. Pjacolla mudināja jauno mūziķi atgriezties pie savām saknēm, atjaunojot un transformējot mizetes žanru līdzīgi tam, kā pats ģeniālais argentīnietis bija rīkojies ar tango, radot tango nuevo žanru. Galljano sekoja viņa padomam un radīja new musette stilu.
Kopš 1980.gada Rišārs Galljano ir uzstājies kopā ar tādiem izciliem mūziķiem kā Čets Beikers, Džo Zavinuls, Als Fosters, Pjērs Mišelo, Džens Klārks, Jans Garbareks, Pakito DRivera, Filips Ketrins, Tūtss Tīlemanss, Mišels Portāls, Rons Kārters, Mišels Petručiāni, Enriko Rava un citiem
1993. gadā viņš saņēma Franču džeza akadēmijas Džango Reinharda balvu un tika nosaukts par gada labāko mūziķi. Tajā pašā gadā viņš noslēdza ekskluzīvu līgumu ar skaņu ierakstu firmu Dreyfus Jazz.
Laikā no 1993.līdz 2003.gadam Galljano ieskaņoja 12 albūmus. Jau pirmais Viaggio - tika apbalvots ar Django dOr 1993 balvu kā labākais gada albūms. Turpmākie albumi atzīmēti ar tādām balvām kā Victoire de la Musique 1996, Victoire de la musique 1997, Džeza akadēmijas Borisa Viāna balva, Musica jazz 1997 par labāko starptautisko albūmu (1997.gadā tika pārdoti 100 000 Blow up eksemplāru) un Musica jazz 1998 par labāko starptautisko albūmu.
Desmitais albūms Gallianissimo tika nosaukts par Dreyfus Jazz visu laiku labāko albūmu.
Divpadsmitais albums Piazzolla Forever (2003) ir veltīts Astora Pjacollas atceres desmitgadei. Ar šo programmu Rišārs Galljano veica pasaules turneju.
2002.gadā ASV žurnāla Down Beat starptautiskais referendums nosauca Rišāru Galljano par pirmo mūziķi kategorijā visi instrumenti.
Mākslinieks ir pazīstams arī kā lielisks pedagogs pēc viņa videokursiem mācās akordeonisti visās pasaules malās.
Rišārs Galljano ir koncertējis visā pasaulē - spēlējis Parīzē, Romā, Berlīnē, Maskavā, Londonā, Ņujorkā, Sanfrancisko, Monreālā, Buenosairesā, Tokijā
Kopā ar draugiem viņš uzstājies tādās prestižās koncertzālēs kā Ņujorkas Lincoln Center, Milānas La Scala, Amsterdamas Concertgebouw, Parīzes Théâtre des Champs Elysées
2006.gadā ir dzimuši divi jauni projekti. Pirmais the New York Trio invites, otrs Tangaria (tango + ārija Baha stilā), kuram īpaši sapulcētas pasaules slavenības, lieliski mūziķi no dažādām zemēm. Tas ir pats Rišārs Galljano ar savu zelta akordeonu, franču vijolnieks Sebastjēns Sirels, perkusionists Rafaels Mehjass no Venecuēlas, beļģu basists Filips Ārtss un citi mūziķi. Tagad šis ansamblis daudz koncertē, jau klājā nācis tā albūms Luz Negra.
Taču nenogurdināmais Galljano joprojām spēlē arī citos ansambļos. Nupat ir iznācis disks L'Hymne A L'Amour, kuru kopā ar maestro ir ieskaņojis izcilais vibrafonists Gērijs Bērtons, kā arī basists Žoržs Mrazs un perkusionists Klerenss Pens. |