Dzīvā leģenda
Svētdien, 2007.gada 12.augustā pl.20.00
Dzintaru koncertzālē
Džeza mūzikas koncerts
MINGUS BIG BAND (ASV)
Čārlijs Minguss ir viens no ievērojamākajiem komponistiem un kontrabasistiem džeza vēsturē. Slavas neizlutināts, viņš nevēlējās izdabāt sabiedrības gaumei balvu un titulu vārdā. Pasaulē, kas ir politisku un rasu šķēršļu sadalīta, atrauta no dabas, apmāta ar tehniskās un finansiālās varenības ilūziju, viņš vēlējās izteikt cilvēka iekšējo būtību.
Minguss deva impulsu daudzām revolucionārām džeza idejām un tādējādi ietekmēja džeza attīstību. Viņš pietuvināja improvizāciju dzīvam dialogam. Līdzīgi Elingtonam, viņš palika uzticīgs folkloras avotiem, nēģeru evaņģēliskās mūzikas un blūza, agrīnā Ņūorleānas džeza un svinga tradīcijām. Viņš atklāja džeza saistību ar akadēmisko klasiku, ar Šēnberga un Štokhauzena idejām, ar Latīņamerikas, Āzijas un Āfrikas etniskajām kultūrām.
Pēc Čārlija Mingusa nāves 1979.gadā viņa darbu turpināja viņa sieva Sjū Mingusa, kurai vislabāk bija saprotamas mūziķa jūtas un centieni. Džeza vēsturē nav otras tādas sievietes, kura būtu tik daudz paveikusi sava nelaiķa vīra jaunrades labā.
Viņa ir izveidojusi arī Mingus Big Band. Šis orķestris koncertē Eiropā un ASV, tas ierakstījis četrus albumus, no kuriem divi tapuši nominēti Grammy balvai- 1996. un 1997.gadā - un saņēmuši arī NAIRD Indie Award. Mingus Big Band ir bijis pieminēts žurnālos Jazztimes un Downbeat kā labākais orķestris, bet 1998.gadā tas tika apbalvots ar New York Jazz Awards uzreiz divās kategorijās kā labākais bigbends un par labāko uzstāšanos koncertā.
Mingus Big Band atskaņo galvenokārt Čārlija Mingusa kompozīcijas. Orķestrī spēlē spoži solisti, no kuriem daudzi ir pasaulslaveni mūziķi ir gana pieminēt Roju Hārgrovu, Rendiju Brekeru, Džeimsu Kārteru, Aleksu Sipjaginu un Borisu Kozlovu.
Sjū Mingusa dara visu iespējamo, lai saglabātu Čārlija Mingusa jaunradi. Aizstāvot vīra autortiesības, viņa pieteica karu pirātu diskiem un nodibināja firmu Revenge Records.
1993.gadā ASV Kongresa Bibliotēka piešķīra Sjū Mingusai ievērojamu naudas summu dižā kontrabasista kopoto skaņdarbu izdošanai. To vidū ir arī grandiozā kompozīcija Epitaph, kas līdz galam netika saprasta pat pēc komponista nāves, kad to atskaņoja orķestris Gintera Šullera vadībā. Tā ir visu laiku apjomīgākā džeza kompozīcija, kuru var uzskatīt par Čārlija Mingusa magnum opus mūža darbu.